top of page

A craniosacralis terápia története 

A terápiás módszer Dr. John E. Upledger orvosprofesszor nevéhez fűződik, aki  közel egy évtizeden keresztül, egy kutatócsoport vezetőjeként  végzett tudományos  kísérleteket a koponyacsontok mozgásának bizonyítására.
Az 1980-as évek közepére bebizonyította, hogy a koponyacsontok varratai nem csontosodnak el: elasztánt, kollagént, ereket, idegrostokat tartalmaznak, és minden koponyacsontnak van egy sajátos mozgásiránya és mozgásterjedelme, mely az agyi-gerincvelői folyadék termelődésével-felszívódásával korrelál.
Kutatásai, klinikai tesztelései után, kidolgozta az eredeti craniosacralis terápiát, majd 1985-ben alapította meg Floridában világhírű egészségügyi továbbképző intézetét. 

Hazánkban Gábriel Orsolyának köszönhetően 2009-től folynak terapeuta képzések.

A craniosacralis rendszer anatómiai alapja 

A cranium magyarul koponyát, a sacrum pedig keresztcsontot jelent. A kettő között húzódó egységet craniosacralis rendszernek nevezzük, mely a koponyán, gerincoszlopon és keresztcsonton kívül magába foglalja az agyi-gerincvelői hártyákat, melyek beborítják az agyat és a gerincvelőt, valamint a körülötte lévő kötőszöveteket, izompólyákat. Ebben a lágy rendszerben kering az agyi-gerincvelői folyadék.
A rendszer vizsgálatával és finom mozgásokkal történő korrekciójával, többek között az agyi-gerincvelői folyadék akadálytalan áramlásával, az agyi-gerincvelői hártyák kóros feszültségének, a test kötőszövetes rendszerében lévő blokkok és ezek esetleges érzelmi gyökereinek oldásával foglalkozó terápia a craniosacralis terápia.

Az köztudott, hogy az ereinkben vér áramlik és ennek az áramlásnak a motorja a szív.  A vér áramlását pulzus formájában tudjuk kitapintani.           

                                  

 Az agyi-gerincvelői folyadéknak is van áramlása. Az agyi-gerincvelői folyadék termelődése-felszívódása okozta lágy pulzálást, azaz a craniosacralis ritmust (némi gyakorlattal) szintén érzékelni lehet.

Ebben a rendszerben is – úgy, ahogy a vérkeringés rendszerében vagy bármely szervrendszerben -, lehetnek működésbeli problémák.

Az agyból és a gerincvelőből lép ki az összes ideg, melyeken keresztül az idegrendszer testünk valamennyi működését szabályozza (pl.: izomrendszer, emésztő rendszer-bélműködés, nyirokrendszer, vizeletürítés, stb.). Mivel a szervezet szabályozó rendszerét kezeljük, ezért "széles a skála". A craniosacralis kezelés hatni tud a derékfájásra, fejfájásra, viselkedési zavarokra, beszédzavarokra, nyelésproblémákra, vizelettartásra, pszichés betegségekre egyaránt, attól függően, hogy a szabályozás mely területén van probléma. A craniosacralis rendszer kezelésével az idegek működésére is hatunk, ezáltal oldódnak a „blokkok”.
A mozgató idegeknél a kóros izommozgások, mozgásproblémák oldódnak meg, az érző idegeknél a zsigerek területéről jövő fájdalmak - furcsa belszervi fájdalmak -, fejfájás szűnik meg. A vegetatív idegeknél pedig például az alvási-ébredési eltérések, vagy a stresszre adott reakciók befolyásolhatók.

Tekintettel arra, hogy a módszer kortól függetlenül alkalmazható, végzettségemnek megfelelően gyermekek és felnőttek kezelését egyaránt vállalom.

Mi a Craniosacralis terápia?

bottom of page